میر حسین موسوی , رهبر سبزها

سایت رهبر سبزها منعکس کننده اخبار سایت های کلمه , جنبش راه سبز (جرس) , پارلمان نیوز و دیگر سایت های سبز است

روشی جدید برای نمایش قدرت؛ بازگرداندن زندانیان سیاسی به اوین در نیمه مرخصی مه 5, 2010

Filed under: news — HMD @ 12:51 ق.ظ.
جرس: هر چند که از روزهای پایانی سال گذشته تا امروز، بعضی از زندانیان توانسته اند با وثیقه‌های اغلب سنگین به مرخصی بیایند یا به طور موقت آزاد شوند، به نظر می‌رسد شرایط داخل زندان برای عده ی زیادی از این متهمان همچنان خارج از دیوارهای اوین نیز ادامه دارد؛ اخبار حاکی از آن است که بسیاری از این زندانیان در روزهای مرخصی تحت نظارت شدید نهادهای امنیتی قرار دارند و چنان‌چه به فعالیت‌های سابق سیاسی خود هر چند به صورت محدود ادامه دهند و یا خواسته های بازجویان را اجرا نکنند به راحتی دوباره به زندان بازگردانده می‌شوند. پس از عبدالله مومنی که بعد از دیدار با مهندس موسوی دوباره دستگیر و زندانی شد،  کیوان صمیمی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر را که برای تعطیلات نوروزی در مرخصی به سر می‌برد، در نیمه مرخصی، به زندان اوین بازگرداندند.


نسرین ستوده وکیل «صمیمی» در مورد دلیل بازگشت موکلش به زندان به رادیو فردا می‌گوید: «طی تماس تلفنی که موکلم از داخل زندان با من داشت اعلام کرد که طی دو هفته ای که بیرون از زندان و در مرخصی به سر می‌برده، با همه گروه های سیاسی از جمله گروه های داخل حکومت هم گفت‌وگو و نشست داشته است.
آن چه ماموران را عصبانی کرده قضیه ملاقات ایشان با طیف های مختلف است. طبق گفته آقای صمیمی، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب نامه ای از معاونت حقوقی وزارت اطلاعات به ایشان نشان داده که در آن نامه نوشته شده آقای صمیمی به بهانه مرخصی فعالیت سیاسی خود را مجددا آغاز کرده است و از دادگاه درخواست شده بود که مرخصی آقای صمیمی را لغو کرده و ایشان را به زندان بازگرداند.»
ستوده در ادامه و با اشاره به این نامه  غیر قانونی می‌گوید: «اصل استقلال قضایی که در تمام سیستم‌های قضایی مدرن پذیرفته شده جز در پرونده های سیاسی کارکردی ندارد، چون در پرونده های سیاسی طرف دعوا دولت است. قاضی باید بتواند استقلال خود را به نحوی حفظ کند که تحت تاثیر نهادهای اطلاعاتی و امنیتی قرار نگیرد.
اگر قاضی قصد بازگرداندن آقای صمیمی به زندان را داشت باید با دلایل کافی و محکمه پسند از نهاد مربوطه درخواست می کرد که ایشان به زندان بازگردانده شود. اما متاسفانه قاضی به هیچ یک از وظایف خود عمل نکرده و موکل مرا فقط به استناد یک نامه به زندان بازگردانده است.»
کیوان صمیمی پیش از این از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب به 6 سال حبس تعزیزی محکوم شده بود و با اعتراض وکلای اش پرونده به دادگاه تجدید نظر ارسال شده، اما هنوز شعبه مربوطه تعیین نشده است. در حالی اتهام کیوان صمیمی در دادگاه بدوی تبانی و اجتماع به قصد برهم زدن امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود که وی یک روز پس از اتمام انتخابات، در منزل خود بازداشت شده و مامورانی که برای بردن او آمده بودند، اعلام کردند که وی را برای پیشگیری دستگیر می‌کنند (عبارتی که برای بسیاری از متهمان انتخابات به کار برده اند.) البته این پیشگیری تا اینجا به شش سال حبس منتهی شده است.

نامه جمعی از زندانیان سیاسی گوهردشت در اعتراض به صدور حکم اعدام کاظمی


به گزارش خبرگزاریها، جمعی از زندانیان سیاسی گوهردشت، در اعتراض به شرایط موجود و صدور حکم اعدام برای جعفر کاظمی نامه ای سرگشاده نوشته اند و در آن از صدور حکم اعدام برای جعفر کاظمی اظهار نگرانی کرده اند.
در متن این نامه آمده است: «… اینک در آستانه فرا رسیدن 22 خرداد روز تقلب بزرگ رژیم برای چشم زهر گرفتن از مردم مبارز ایران حکم اعدام تعدادی از هموطنان ما را صادر نموده است که جعفر کاظمی نمونه ای از آنها است.»
در ادامه، نویسندگان نامه با توضیح سوابق کاظمی مبنی بر اینکه وی بیش از 7 سال از عمر نوجوانی اش را قبلا در زندان‌  گذرانده و این‌بار فقط به جرم شرکت در اعتراض‌های خیابانی نسبت به تقلب‌های گسترده در انتخابات نمایشی ومضحک ریاست جمهوری دستگیر و در بازجوبی‌ها از ایشان می خواهند که در مصاحبه‌های ساخته و پرداخته وزارت اطلاعات مشارکت جوید در غیر اینصورت حکم اعدام او را صادر می کنند؛ او گفته بود که در مصاحبه شرکت می کند اما حقایق را بیان می کند.»
همچنین این زندانیان اظهار نگرانی کرده اند که در سالگرد 22 خرداد، برای خاموش کردن اعتراض‌های مردم ایران این حکم اعدام به اجرا در آید و می نویسند: «ما زندانیان سیاسی گوهر دشت، این حکم را محکوم کرده و خواستار محاکمه آزادانه و عادلانه عموم زندانیان سیاسی هستیم و از تمام محافل حقوق بشر بین المللی در این راستا کمک می طلبیم.»

برگزاری جلسه دوم دادگاه محمد یوسف رشیدی، دانشجوی پلی‌تکنیک


جلسه دوم دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد یوسف رشیدی، دانشجوی پلی تکنیک، ظهر دیروز در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، در این جلسه که به ریاست قاضی پیرعباسی برگزار شد، اتهام این دانشجو، فعالیت تبلیغی علیه نظام اسلامی از طریق ارتباط با گروه‌های معاند و شرکت در اغتشاشات و تجمعات غیرقانونی عنوان شد. رشیدی با تایید اظهارات خود در بازجویی‌ها و بازپرسی بار دیگر اتهامات خود را رد کرد.
در این جلسه همچنین وکلای این دانشجو، مریم دارایی و امیرسالار داوودی در خصوص ارتباط متهم با سازمان مجاهدین خلق، از وی دفاع کرده و عنوان داشتند که هیچ سند و مدرکی دال بر این اتهام وجود ندارد. وکلا همچنین اظهار داشتند در جریان رخدادهای اخیر هیچ‌گونه همکاری از سوی موکل با سازمان مجاهدین خلق صورت نگرفته است.
در خصوص شرکت در تجمعات، وکلا با استناد به دفاعیات موکل در بازپرسی، شرکت وی در راهپیمایی‌های روز قدس و سیزده آبان را با توجه به اینکه این راهپیمایی‌ها قانونی بوده و هرساله برگزار می‌شده و فعل مجرمانه‌ای از سوی متهم در این راهپیمایی‌ها رخ نداده، مصداق شرکت در تجمعات و اغتشاشات غیرقانونی ندانسته و اتهام اخیر را نیز وارد ندانستند.
محمد یوسف رشیدی، ششم آذر ماه با حکم دادسرای انقلاب شهرستان نوشهر در منزل پدری‌اش بازداشت شد. این فعال دانشجویی، ابتدا به بازداشتگاه اداره‌ کل اطلاعات مازندران در ساری(بازداشتگاه کچویی) منتقل شده و سپس به زندان اوین انتقال داده شد. او ۲۴ اسفند با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد.

تعویق دادگاه میلاد اسدی


همچنین در خبری دیگر آمده است که دادگاه میلاد اسدی برای سومین بار از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به تعویق افتاد.
به گزارش ادوار نیوز، جلسه دادگاه میلاد اسدی عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت که ۱۵۵ روز را در بازداشت موقت به سر می‌برد در روز گذشته نیز تا یکشنبه آینده به تعویق افتاد.
اولین جلسه دادگاه وی در تاریخ ۱۲ اسفند ۸۸ به دلیل عدم دسترسی وکیل‌اش به پرونده و در تاریخ ۳۱ فروردین ۸۹ به دلیل سفر قاضی پرونده تشکیل نشده بود و این بار با توجه به تاکید وکیل وی به رعایت موارد قانونی در طی تشکیل دادگاه، زمان جلسه به وقت دیگری موکول شد.

6 سال حبس برای مسئول کمیته دانشجویان استان تهران ستاد موسوی


علی وفقی مسئول کمیته دانشجویان استان تهران ستاد موسوی به شش سال حبس محکوم شد.
به گزارش کلمه، جرم وفقی اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم عمومی، عنوان شده است. رسیدگی به پرونده مسئول کمیته دانشجویان استان تهران ستاد انتخاباتی مهندس موسوی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب و به صورت غیرعلنی صورت گرفته است.
یک سال از این شش سال محکومیت تعزیری بوده و پنج سال آن تعلیقی است و در حکم وی این تعلیق، مشروط به ممنوعیت هرگونه فعالیت سیاسی در هر زمینه ای ذکر شده است.
قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب در این حکم که به وکیل وی، سید محمود علیزاده طباطبایی، ابلاغ شده است، وفقی، دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف را به جرم هایی چون نفاق و نقش عمده در آنچه که اغتشاشات خوانده شده متهم کرده است. متن حکم ابلاغی به وکیل وفقی بیشتر به کیفرخواست شباهت دارد.
این حکم از سوی وی مورد اعتراض قرار گرفته و به دادگاه تجدید نظر ارسال شده است. علی وفقی عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت هفته پس از انتخابات به همراه چند تن دیگر از جوانان و دانشجویان ستاد مهندس موسوی بازداشت شده و نزدیک به دو ماه در بند امنیتی ۲ الف زندان اوین بوده است.

دو سال محکومیت باباپور


همچنین مسعود باباپور دانشجوی دانشگاه آزاد گرمسار به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.
به گزارش دانشجونیوز، مسعود باباپور که ششم آذر ماه سال گذشته در بازداشت به سر می‌برد، روز گذشته از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به 2 سال حبس تعزیری محکوم شد.
باباپور از فعالین دانشجویی و دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه گرمسار است.

محکومیت حسین توکلی

علاوه بر این به گزارش رهانا، امير حسين توكلي، دانشجوي ارشد آزاد قزوين که پیش از این به یک سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده بود، مجددا توسط قاضی مقيسه به دادگاه احضار شده و به وی اتهام توهين به رياست جمهوری و اخلال در نظم عمومی تفهیم شده است.


فشار مجدد بازجویان به همسر سابق محمودیان برای تکذیب یک خبر


بازجویان زندان اوین روز یکشنبه، طی تماسی که با همسر سابق مهدی محمودیان، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، داشته اند از وی خواستند تا خبر مربوط به درخواست مهریه برای زیاد شدن مدت محکومیت محمودیان را تکذیب کند.
به گزارش کلمه، طی تماسی که این بازجویان با همسر سابق مهدی محمودیان افشا کننده بدرفتاری ها در بازداشتگاه کهریزک داشته اند از او خواسته اند تا نسبت به خبری که هفته گذشته منتشر شد واکنش نشان داده و آن را تکذیب کند.
خبر مورد نظر مبنی بر آن بود که این بازجویان با همسر سابق محمودیان تماس گرفته اند و خواستار شکایت وی علیه همسر سابقش در ارتباط با “به اجرا گذاشتن مهریه” شدند تا جرم وی را به گفته خودشان از پنج سال به ده تا پانزده سال افزایش دهند.
آخرین دادگاه مهدی محمودیان روز شنبه یازده اردیبهشت به پایان رسید و او در انتظار حکم صادر شده است.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s