میر حسین موسوی , رهبر سبزها

سایت رهبر سبزها منعکس کننده اخبار سایت های کلمه , جنبش راه سبز (جرس) , پارلمان نیوز و دیگر سایت های سبز است

بازتاب سخنان احمدی نژاد؛ آیا تهدیدها به فرصت تبدیل شد ؟ مه 5, 2010

Filed under: news — HMD @ 12:53 ق.ظ.

یلدا آراسته

جرس: محمود احمدی نژاد در کنفرانس ان پی تی نیویورک 11 پیشنهاد برای خلع سلاح جهانی و استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی به کشورهای شرکت کننده ارائه داد. این اظهارات در حالی مطرح شد که بان کی مون که سخنران پیش از احمدی نژاد بود خواستار این شد که نماینده ایران پاسخگوی سوالات جهانی در خصوص فعالیت اتمی کشورایران باشد. با این حال احمدی نژاد پاسخی به این سوال بان کی مون نداد. او بیشتر سعی کرد که نگاه جلسه را به این سمت ببرد که آمریکا میزبان این اجلاس، مقصر اصلی در جریان انرژی هسته ای است و خطر اصلی از ناحیه آمریکا جهان را تهدید می کند.

احمدی نژاد در حالی از پلکان سخنرانی اجلاس ان پی تی پائین می آمد که کاخ سفید اولین واکنش را به اظهارات او نشان داده بود.


واکنش پیش از پایان سخنرانی

هنگامی که احمدی نژاد در سالنی سخنرانی می کرد که نمایندگان کشورهایی چون انگلیس و فرانسه آن را هنگام سخنرانی اش ترک گفته بودند ، تنها موردی که بر آورده نکرد خواسته بان کی مون میزبان این اجلاس بود .

بان کی مون گفت :» آژانس به طور مستمر تلاش کرد صلح آمیز بودن اهداف هسته ای رژیم ایران را بررسی کند ولی رژیم ایران همکاری نکرد و نگرانیها درمورد صلح آمیز بودن اهداف هسته ای آن به قوت خود باقی مانده است. من از ر ژیم ایران می خواهم به قطعنامه های شورای حکام وآژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت ملل متحد پایبند باشد و آنها را اجراکند.»

احمدی نژاد اما به تحلیل این پرداخت که کشوری که باید مورد سوال قرار بگیرد امریکا است و آماری ازتعداد کلاهک های هسته ای این کشور ارائه داد.هنوز احمدی نژاد در حال سخنرانی بود که کاخ سفید به این اظهارات واکنش نشان داد.

کاخ سفید سخنان احمدی نژاد را «اظهارات وحشیانه » قلمداد کرد.

سخنانش کذب است

بلافاصله پس از سخنان احمدی نژاد، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که سخنان احمدی نژاد «کذب » است.

هیلاری کلینتون گفت : » رئیس جمهوری ایران اتهام های قدیمی، کذب و گاهی اوقات کاملا بی اساس را علیه ایالات متحده و کشورهای دیگر تکرار کرد. اما این تعجب آور نیست.»

او یکبار دیگر از ایران خواست تا به تعهداتش در خصوص آژانس عمل کند .

آمار محرمانه ارائه شد

از سوی دیگر احمدی نژاد در سخنانش تعداد کلاهک های هسته ای امریکا را اعلام کرد و گفت : » بنابر برخی گزارش ها، هم اکنون بیش از ۲۰ هزار کلاهک اتمی در دنیا وجود دارد که بیش از نیمی از آنها متعلق به آمریکا است.»

به دنبال این ادعا دولت آمریکا تعداد دقیق کلاهک های هسته ای خود را اعلام کرد. آمریکا اعلام کرده که زرادخانه هسته ای این کشور تا ماه سپتامبر سال میلادی گذشته شامل حداقل ۵۱۱۳ کلاهک اتمی بوده است.

این رقم محرمانه پس از اظهارات احمدی نژاد اعلام شد و هیلاری کلینتون در خصوص این آمار گفت : » ما معتقدیم این کار موجب جلب اعتماد می شود و مردم را متوجه خواهد کرد که باراک اوباما و دولت او چه برنامه ای دارند.»

بیانیه جدید علیه ایران

ارمغان دیگری که این سخنرانی برای ایران داشت این بود که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با صدور بیانیه ای گفت کشورهایی که به تعهدات خود در قبال پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای عمل نکنند، علاوه بر انزوای بیشتر، امنیت و اقتصادشان تضعیف خواهد شد.

پیش از این سفر، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد داشت حضور رئیس جمهور در اجلاس بازنگری ان .پی تی. تاثیر تحریم های قدرت های غربی را کم اثر خواهد کرد.


محمد کرمی راد در خصوص ارزیابی اش از سفر رئیس جمهور به نیویورک، گفته بود :» به نظر می رسد که منتقدین حضور رئیس جمهور در این اجلاس باید منتظر بازتاب های سفر آقای احمدی نژاد و تاثیرات مثبت و مناسبش درسطح نظام بین الملل وبحث انرژی هسته ای باشند.»

اما در عمل اینگونه نشد.

نگران تحریم نیستیم


البته احمدی نژاد هم با شبکه پی بی اس امریکا گفتگو کرد و اعلام کرد که برای تحریم ها ارزشی قائل نیست . او گفت : » اوباما و هیچ کشوری نمی‌تواند به ایران ضربه و آسیبی وارد کند. ملت ایران از درگیری استقبال نمی‌کند، اما در عین حال به تحریم 30 ساله آمریکا هم عادت کرده‌ایم. «به عبارتی ما نگران تحریم نیستیم؛ چرا که اساسا تحریم قابل اعمال نیست. در دنیای تجارت آزاد، تحریم معنایی ندارد.»


احمدی نژاد در همین گفتگو یک باردیگر تاکید کرد که امریکا 10 هزار بمب اتم دارد.

تحریم ها را بیشتر کنید

از سوی دیگر دولت اسرائیل نیز در برابر سخنان احمدی نژاد واکنش نشان داد و خواستار اقدامات شدیدتر علیه ایران شد.

یک گروه صهیونیستی در آمریکا نیز خواستار بازداشت احمدی نژاد به اتهام آنچه ارتکاب جنایات جنگی خواند، شد.

به ایران حمله کنید

در این میان پیشنهاد حمله به ایران هم داده شد.

یک کارشناس امنیت ملی آمریکا و معاون وزارت خارجه در دوره رونالد ریگان ( 1987) مدعی شد با وجود واکنش شدید حکومت ایران به هر گونه حمله نظامی ، ایالات متحده باید برای ممانعت از دست یابی ایران به سلاح اتمی به این کشور حمله کند.

به گزارش عصر ایران «فرانک گافنی» موسس و رییس مرکز سیاست امنیتی در آمریکا در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی «نیوز مکس» آمریکا با اشاره به این موضوع افزود:»حمله نظامی ایالات متحده به تاسیسات هسته ای ایران طبیعتا با واکنش شدید تهران روبرو خواهد شد اما ریسک خطرات این واکنش کمتر از دست یابی این کشور به سلاح هسته ای است ، چرا که دست یابی ایران به بمب اتمی شرایط بسیار خطرناکی برای آزادی فراهم می کند.»

کدام رئیس جمهور می تواند ؟

اما از سوی دیگر سخنان احمدی نژاد طرفدارانی نیز داشته است . آیت الله نوری همدانی گفت: بحمدلله آقای احمدی نژاد با شجاعت تمام دیدگاه های ما را مطرح کرد.

به گزارش رسا، وی در سخنانی با اشاره به سخنرانی رییس جمهور در سازمان ملل متحد، سخنرانی دکتر محمود احمدی نژاد را شجاعانه توصیف کرد.

وی با اشاره به بخش هایی از سخنان رییس جمهور گفت:» کدام رییس جمهور است که بتواند این گونه در نیویورک شجاعانه سخنرانی کند و بحمدلله دیروز آقای احمدی نژاد با شجاعت تمام دیدگاه های ما را مطرح کرد.»

سخنانش منطقی بود

علی مطهری نیز با تاكيد بر اينكه بايد با قدرت‌هاي گستاخ بين‌المللي همانند خودشان سخن گفت، اظهار داشت:» سخنان رئيس‌جمهور در اجلاس معاهده منع گسترش سلاح‌هاي اتمي در نيويورك منطقي، مستدل و عزتمندانه بود.»

وي حضور احمدی نژاد را در اين گونه مجامع بين‌المللي بسيار لازم و مفيد عنوان كرد و ادامه داد:» روحيه رئيس‌جمهور كه اصرار دارد در اين گونه مجامع شركت و در حضور مخالفان حرف حق را بيان كند خصلت بسيار خوبي است كه در ايشان وجود دارد و موجب مي‌شود تا پيام انقلاب اسلامي بهتر به دنيا برسد.»

خطاکاران نگران می شوند

سخنگوي وزارت خارجه نیز سخنرانی احمدی نژاد را بازتاب دیدگاه های کشورهای مستقل و آزاده دانست و گفت : » بدیهی است كه كشورهايي كه متهم به داشتن سلاح‌هاي هسته‌ اي هستند و از اين سلاح‌ها براي تهديد ملت‌ها استفاده مي‌كنند نگران شوند و اين صحبت‌ها خوشايند آن‌ها نباشد. زيرا آن‌ها مخاطب اصلي هستند.»

وی در مورد اظهارات وزير امور خارجه‌ آمريكا در مورد ايران نيز، گفت:» اين اظهارات براي فرار از سخنراني احمدي‌نژاد بوده است. مسلما كشورهايي كه چند هزار سلاح هسته‌ اي را در كشور خود انباشته كرده‌اند و بر عليه ملت‌ها استفاده كرده‌اند و تهديد به استفاده مي‌كنند براي اين كه موضوع را منحرف كنند، اتهام جعلي به كشورهاي ديگر نسبت مي‌دهند تا بتوانند داشتن سلاح‌هاي هسته‌ اي خود را توجيه كنند. نكاتي را اظهار كرده‌اند كه هيچ‌كدام آن‌ها با منطق و واقعيت موجود دنيا تطبيق ندارد.»

با این احوال به نظر می رسد که واکنش های منفی پس از سخنرانی احمدی نژاد بیشتر از نکات مثبت آن بوده است.

اعتراض ها در جوامع بین المللی آنقدر بوده است که در ایران و در واکنش به تبعات سخنرانی احمدی نژاد اتحاديه‌هاي بزرگ دانشجويي با صدور بيانيه‌اي مشترك از اساتيد و دانشجويان دعوت كردند تا به صورت گسترده در تجمع دانشگاهيان مقابل دفتر سازمان ملل که امروز برگزار می شود در تهران حضور يابند و مراتب اعتراض خود را نسبت به این واکنش ها ابراز کنند.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s