میر حسین موسوی , رهبر سبزها

سایت رهبر سبزها منعکس کننده اخبار سایت های کلمه , جنبش راه سبز (جرس) , پارلمان نیوز و دیگر سایت های سبز است

احمدی نژاد بازهم به آمریکا می رود؛ این مسافر استقبال کننده ندارد مه 2, 2010

Filed under: news — HMD @ 4:36 ب.ظ.

یلدا آراسته

جرس: به دنبال برگزاری کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان.پی.تی) در نیویورک، محمود احمدی‌نژاد برای سخنرانی در این کنفرانس به آمریکا سفرمی کند. دولت آمریکا اعلام کرد که دولت ایران برای رئیس جمهوری این کشور به منظور شرکت در کنفرانس ان. پی.تی درخواست ویزا کرده و سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز این خبر را تایید کرده است.

کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی از روز دوشنبه 13 اردیبهشت تا 7 خرداد  در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود.

نمایندگان 189 کشور عضو ان.پی.تی، همکاری در زمینه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و مرزهای تقويت معاهده ان.‌پی.‌تی را بررسی می کند و مورد بازنگری قرار می دهند.

ایران جزو کشورهایی است که پیمان ان.پی.تی را امضا کرده است.

محمود احمدی نژاد، بالاترین مقام سیاسی رسمی در میان نمایندگان دولت‌های عضو ان.پی.تی شرکت کننده در این کنفرانس است. سایر کشورهای شرکت کننده نمایندگانی با سمت هایی پائین تر به این کنفرانس فرستاده اند.

سفر این بار احمدی نژاد به نیویورک چندان استقبال کننده ای ندارد و علاوه بر گروه های مردمی برخی شحصیت های سیاسی در آمریکا نیز خواهان حضور وی در این کنفرانس نیستند .

احمدی نژاد در حالی عازم این سفر است که تهدیدات علیه ایران وارد مرحله نهایی خود شده است و آمریکا توانسته است حتی چین را راضی به تحریم ایران بکند .

ایران که در برابر این تهدیدات حاضر نشده است که از حق خود برای داشتن انرژی هسته ای بگذرد حالا می خواهد در کنفرانسی شرکت کند که کشور میزبان آن بزرگترین تهدید کننده ایران به خاطر مسائل هسته ای  است .

احمدی نژاد خود را میهمان کشوری کرده است که چندی پیش رئیس جمهورش را به گاوچران های آمریکایی تشبیه کرد .

سخنان خود را محدود کند

به دنبال انتشار خبر سفر احمدی نژاد برای شرکت در این کنفرانس هیلاری کلینتون به این حضور واکنش نشان داد .

وزیر امور خارجه آمریکا  از رئیس جمهوری ایران خواست سخنان خود در نیویورک را به اهداف سه گانه اجلاس بازنگری در پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای، ان پی تی، محدود کند.

کلینتون گفت: «ماموریت کسانی که برای بازنگری، تجدید نظر و احیای پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای به نیویورک می روند، کاملا مشخص است. اگر ماموریت احمدی نژاد این نیست، این سفر برای او مفید و سازنده نخواهد بود.»

کلینتون اعلام کرد  اگر احمدی نژاد بخواهد در نیویورک اعلام کند کشورش به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای متعهد است، از او استقبال خواهد شد ولی اگر بخواهد افکار عمومی را از اهداف اجلاس منحرف کند یا بخواهد درباره فعالیت های اتمی ایران شبهه ایجاد کند، آن گاه از سخنانش استقبالی به عمل نخواهد آمد.

از سفر او ممانعت کنید

اما واکنش ها در آمریکا به تذکری نظیر آنچه هیلاری کلینتون داد ختم نشد و برخورد های تندتری هم صورت گرفت.

سناتورجان کورنین جمهوری‌خواه آمریکایی که پیش از این نیز موضع‌گیری‌های تندی علیه برنامه هسته‌ای ایران داشته است، خواستار ممانعت از سفر آینده رییس‌جمهوری ایران به نیویورک شده است.

سناتور حزب جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس است و از مدافعان سیاست تحریم و انزوای شدید ایران است.

وی قبلا نیز  طرح تحریم نفت و بنزین ایران را امضا کرده بود  و خواهان‌ اعمال تحریم‌های سنگین‌تر برای ایران است.

این سناتور نامه ای خطاب به هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا نوشته است و در آن درخواست کرده است که اجازه ندهند احمدی نژاد در این کنفرانس شرکت کند.

در بخشی از این نامه است : » این کار احمقانه است و اگر اجازه بدهیم که اتفاق بیفتد، باعث مضحکه همه تلاش‌های ما برای متوقف کردن گسترش سلاح‌های هسته‌ای نزد گروه‌های تروریست و جنایتکار خواهد شد.»

جان کورنین در حال جمع آوری امضا برای این است که نگذارند احمدی نژاد به آمریکا وارد شود.

احمدی نژاد یک تهدید است

اما این تنها سناتور مخالف حضور احمدی نژاد در آمریکا نیست .

سایت تابناک نیز خبر از اعتراض یکی دیگر از سناتورها داده است .

راس لتینن یکی از سناتورهای  جمهوری‌خواه آمریکا، نیز نامه ای به اوباما فرستاده است و در آن خواستار این شده است که اجازه ورود احمدی نژاد به  خاک این کشور را ندهند .

این سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در نامه خود آورده است  احمدی‌نژاد تهدید مستقیمی برای آمریکاست واز اوباما خواسته است، مانع از ورود او به آمریکا شود.

فرش قرمز برایش پهن نمی کنیم

اما دامنه مخالفت ها گسترده تر از سناتورهای آمریکایی است.

روزنامه وال استريت جورنال مطلبی منتشر کرد و در آن آورد نيويورکی ها، از شهردار گرفته تا هتل داران، بسياربعيد است برای محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران، که در نظر دارد روز دوشنبه در يک کنفرانس سازمان ملل متحد شرکت کند، فرش قرمزپهن کنند.

مايکل بلومبرگ، شهردار نيويورک،نیز  در يک کنفرانس خبری اعلام کرد : «ببينيد، من احتمالا با هرچيزی که اين مرد تا بحال گفته است مخالفم. من برای او اهميتی قائل نيستم.»

میزبانی اش را قبول نکنید

رئيس جمهوری ايران در آخرين سفرش به نيويورک در Intercontinental Barclay اقامت کرد. Herve Houdre مدير اين هتل تائيد کرد که درخواست ديگری برای اقامت رئيس جمهوری در اين روزها رسيده است، اما هنوز نمی داند آيا احمدی نژاد ميهمان خواهد بود يا نه.

وی حاضر نشد توضيح بيشتری بدهد.

این بلاتکلیفی شاید به دنبال آن است که گروهی  موسوم به اتحاد عليه ايران اتمی  از مديران سی و پنج هتل شهر خواسته بودند ميزبانی از احمدی نژاد و هيات همراه او را رد کنند.

فرزندانمان را هم بیاور

این اعتراض ها تا به آنجا پیش رفت که  روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در  گزارشی منتشرکرد که  خانواده های سه آمریکایی بازداشت شده در ایران از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خواستند به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران اجازه ورود به آمریکا داده نشود مگر اینکه سه فرزند آنها را نیز به همراه خود داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در این نامه گفته شده «دولت آمریکا دارای اختیارات قانونی برای رد درخواست او و ممانعت از ورودش حتی اگر او فقط به سازمان ملل متحد می رود هست. ما از شما می خواهیم از این اختیارات استفاده کنید.»

جلسه را ترک می کنیم

از سوی دیگر خبرگزاری فارس به نقل از پايگاه جي‌تي‌اي، خبر داد  گروه‌هاي يهودي در تلاش هستند تا از اعضاي سازمان ملل بخواهند هنگام سخنراني رئيس جمهور ايران، نشست را ترك كنند.

سازمان يهوديان آمريكا در بيانيه‌اي اعلام كردند: «ما تمامي كشورها را به ويژه آنهايي كه براي دمكراسي و آزادي ارزش قائل هستند فرا مي‌خوانيم هنگامي كه «محمود احمدي‌نژاد » براي سخنراني برخاست سالن سازمان ملل را ترك كنند.»

در اين بيانيه آمده  است: » تلاش ايران براي دستيابي به قابليت تسليحات اتمي تهديدي براي منطقه و تمامي جهان غرب است. حضور احمدي‌نژاد براي سخنراني در كنفرانس بازبيني، مسخره كردن تلاش بسياري از كشورها است كه مي‌خواهند از تسليحات هسته‌اي و تروريسم هسته‌اي براي تبديل شدن به تهديد جدي قرن جاري جلوگيري كنند.»

دادن ویزا یک وظیفه است نه یک حق

تمام این مخالفت ها باعث شد که زمزمه هایی مبنی بر ویزا نگرفتن احمدی نژاد برای این سفر به گوش برسد .

اما منوچهر متکی وزير خارجه ایران در سخنانی به این شک ها پایان داد .

وی در سخنانی  صدور رواديد براي مقامات و هيئت‌هاي كشورهاي مختلف به منظور شركت در جلسات سازمان ملل در آمريكا را براي مسئولين ذيربط آمريكايي يك تكليف و نه يك حق دانست.

منوچهر متكي، در واکنش به این مخالفت ها و ارسال نامه این سخنان را اظهار کرد .

با این حال دبیرکل سازمان ملل متحد، که میزبانی این کنفرانس را بر عهده دارد،از حضور احمدی نژاد به شرط داشتن پیشنهاد های سازنده استقبال کرده است.

اوباما عذر خواهی کند

در حالیکه احمدی نژاد مسافری است که استقبال کننده زیادی ندارد و برای شرکت در کنفرانسی به آنجا که می رود که بیشتر کشورهای دنیا ، ایران را متهم به رعایت نکردن اصول انرژی هسته ای می کنند اما در ایران خبرها اینگونه نیست .

در حالیکه دنیا ایران را به خاطر مسائل هسته ای متهم می کند رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اعلام می کند که  اوباما در اجلاس ان‌پي‌تي در نيويورك بايد از جامعه جهاني عذرخواهي كند.

علاء‌الدين بروجردي عنوان كرد: » تهديد اوباما در زمينه حمله اتمي به ايران بعد از گذشت 60 سال از فاجعه تاريخي هيروشيما نگراني جامعه جهاني را به دنبال داشته است و  در اجلاس ان‌پي‌تي رئيس جمهور آمريكا بايد از جامعه جهاني عذرخواهي كرده و به اشتباه خود اعتراف كند.

با این حال خبرگزاری آلمان از این خبر داده است که محمود احمدی نژاد از نخستین سخنران های این اجلاس است .

خبری مبنی بر اینکه ایران درخواست خود را برای شرکت در این کنفرانس پس گرفته است وجود ندارد .

به رغم تمام این بی احترامی ها و عدم استقبال، احمدی نژاد مصمم به حضور در این کشور است .کشوری که او معتفد است به زودی قدرتش محو خواهد شد و رئیس جمهورش را با سخیفترین القاب مخاطب قرار داد .

احمدی نژاد برای پنجمین بار عازم آمریکا است در حالی که این پرسش میر حسین موسوی از وی که در مناظره انتخاباتی پرسیده شد هنوز پاسخی ندارد» که اگر این کشور در حال نابودی است چرا چهار بار به آنجا سفر کردید؟»

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s