میر حسین موسوی , رهبر سبزها

سایت رهبر سبزها منعکس کننده اخبار سایت های کلمه , جنبش راه سبز (جرس) , پارلمان نیوز و دیگر سایت های سبز است

دور جدید درگیری لاریجانی و احمدی نژاد; لاریجانی:خار و خاشاك به عنوان آزادی فكر تعبیر نشود‌ مه 1, 2010

Filed under: news — HMD @ 4:23 ب.ظ.

پارلمان‌نیوز: رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در صورتی که دولت اساسنامه های شرکت های نفت، گاز و پتروشیمی را ارائه نکند، مجلس راساً برای تدوین این اساسنامه ها اقدام می کند.

علی لاریجانی در گفتگو  با خانه ملت، در پاسخ به این سوال که اگر همچون سالهای پیش شرکت های نفت، گاز و پتروشیمی اساسنامه هایشان را تقدیم نکنند مجلس چه تدبیری درپیش خواهد گرفت، اظهار داشت: دولت باید به قانونی که تصویب شده است پایبند باشد و پیشنهاد خود را در این ارتباط به مجلس ارائه کند.

وی افزود: البته کمیسیون انرژی مجلس مطالعاتی را در این زمینه انجام داده است و اگر دولت در مهلت قانونی اساسنامه ها را به مجلس تقدیم نکند قاعدتاً کمیسیون طرح خود را برای اساسنامه ها ارائه خواهد کرد.

لاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس می تواند راساً در این موضوع ورود پیدا کند گفت: بله، البته بهتر است که دولت لایحه بدهد، ولی وقتی 18-17 سال این مسئله به تاخیر افتاد، سال گذشته به کمیسیون انرژی ماموریت داده شد که مطالعات خود را در این خصوص آغاز کند تا اساسنامه های این شرکت ها به صورت طرح در مجلس مطرح شود.

همچنین به گفته رئیس قوه مقننه آنچه جامعه را واپس‌گرا می‌كند، آزادی فكر نیست و باید منهجی در جامعه‌ای ایجاد شود كه خار و خاشاك به عنوان آزادی فكر تعبیر نشود. ما ابایی نداریم كه بگوییم با تحجر و جهود مخالفیم و آن را آزادی اندیشه نمی‌دانیم.

به گزارش  ایلنا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در جمع اساتید و مدیران مراكز حوزه‌های علمیه خواهران، اظهار داشت: آنچه در ذهن شهید مطهری به عنوان تاسیس نهادهای تربیتی و علمی بود را امروز در جمع شما احساس می‌كنم.

وی در ادامه یادآور شد: از سال‌ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، شهید آیت‌الله قدوسی و آیت‌الله شرعی این اهتمام را برای تاسیس حوزه‌های علمیه خواهران كردند. با وجود آنكه این كار در آن زمان و شرایطی كه رژیم پهلوی به وجود آورده بود كار سختی به شمار می‌رفت، اما شاهد تاسیس حوزه‌های علمیه بودیم.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان كرد: امروز پس از 31 سال از انقلاب جریان عظیمی از افراد نخبه كشور را فرا گرفته و در تمامی الزامات دینی‌ای كه شریعت برای آنها مشخص كرده فعال هستند.

به گفته وی شهید مطهری با پرده‌نشینی زنان مخالف بود و حضور آنان در جامعه را در حد یك مسلمان تعریف می‌كرد.

رئیس مجلس معتقد است: همگان باید به درخت نوپایی كه جوانه‌هایش را امروز می‌بینیم كمك كنیم تا این حركت عظیم به شكل توفنده‌تر ادامه پیدا كند.

نماینده مردم قم با اشاره به برخی متلك‌پرانی‌ها و تبلیغات منفی در غرب علیه ایران، گفت: برخی حجاب را نوعی جدا كردن نیمی از افراد جامعه از تحرك و فعالیت می‌دانند.
وی خطاب به اساتید و مدیران حوزه‌های علمیه خواهران، اظهار داشت: كار شما مصداق بطلان حرف آنهاست. زنان در جامعه امروز در سطوح مختلف علمی حضور جدی دارند و با وقار و عفاف این حضور را تكمیل می‌كنند كه این همان مساله‌ای است كه شهید مطهری آن را دنبال می‌كرد.

لاریجانی با اشاره به حجاب در ایران باستان، افزود: مساله حجاب هم در ایران باستان و هم در قوم یهود و حتی هند نیز وجود داشته اما اینكه چگونه اعراب عصر جاهلیت حجاب را كنار گذاشته‌اند، نیازمند كاوش‌هایی است.

رئیس مجلس با اشاره به مقالات گروه‌های فمنیستی در این باره، یادآور شد: گاهی مشاهده می‌شود كه در مقالات گروه‌های فمینیستی موضوع عدم امنیت اجتماعی زنان مبنا قرار می‌گیرد. اما امروز به علت مساله حقوق بشر و شرایطی كه در دنیا وجود دارد، امنیت برقرار است در نتیجه نمی‌توان گفت كه مساله حجاب به امنیت اجتماعی باز می‌گردد.
وی حجاب را یك مساله ركنی در جامعه اسلامی عنوان كرد و گفت: این موضوع باید هم در قلمرو فرد و هم كانون خانواده و هم مختصات جامعه پیشرو مطرح شود.

به گفته رئیس قوه مقننه چنانچه در تفكر اسلامی توصیه به حضور با متانت زنان در جامعه شده است، به علت شكوفایی استعدادهاست و ساده‌زیستن و تمركز در استعدادهای درونی احتیاج به سازوكارهای خود دارد.

لاریجانی خاطرنشان كرد: ممكن است در دنیای غرب به علت برخی موارد حضور زنان در زمینه‌های مختلف رشد زیادی كرده باشد. اما به علت افراط در این زمینه و نادیده گرفتن برخی استعدادها دچار آفت شدند. این در حالی است كه انسان اسلامی در تمام عمر خود با سوالات اصلی هستی مواجه می‌شود و این به آن علت است كه ذهن انسان اسلامی به مسائل خرد مشغول نشده است.

وی با بیان اینكه انسان اسلامی همواره به یاد مرگ است و این از سنت‌های اسلام است، افزود: اما متاسفانه در كشور ما بهشت زهرا را در بیرون شهر درست كرده‌اند كه این سنت اسلامی نیست. اما من خوشحالم كه مقبره شهدا در درون شهر در حال ساخت است تا انسان‌ها همواره بیدار باشند و حتی در تفرج و تفریح نیز به یاد مرگ باشند.

نماینده قم در ادامه گفت: جامعه نمی‌تواند همه فضائل اخلاقی را زیر پا بگذارد و بگوید كه مردم باید تكامل پیدا كنند.

رئیس مجلس با بیان اینكه امر به معروف و نهی از منكر در جامعه فعلی وجود دارد، اظهار داشت: مسوولین جامعه باید نقدپذیری داشته باشند و همگان باید كارهای مسوولین را رصد كنند. این رصد كردن شامل حال رصد كردن فساد سیاسی و اقتصادی نیز می‌شود و در دیگر شئونات اجتماعی نیز باید همیشه همینگونه باشد.

وی افزود: در جامعه‌ای كه در آن فضای تهمت و دروغگویی فراهم باشد، استعدادها نیز برجسته نخواهد شد. حتی چنانچه در جامعه‌ای نظافت اخلاقی در تراز مناسبی نباشد استعدادها منصرف خواهند شد.

به گفته رئیس قوه مقننه آنچه جامعه را واپس‌گرا می‌كند، آزادی فكر نیست و باید منهجی در جامعه‌ای ایجاد شود كه خار و خاشاك به عنوان آزادی فكر تعبیر نشود. ما ابایی نداریم كه بگوییم با تحجر و جهود مخالفیم و آن را آزادی اندیشه نمی‌دانیم.

نماینده قم مدل مدارس علمیه در كشور را مدل موفقی ارزیابی كرد و خواهان تقویت این مدل شد و گفت: در سال‌های اخیر گام‌هایی برای توسعه مدارس و حوزه‌های علمیه برداشته شده است. با وجود آنكه معتقدیم حوزه‌های علمیه باید استقلال داشته باشند و وابستگی به دولت را نداشته باشند، اما این استقلال به این معنی نیست كه دیگران وظایف خود را انجام ندهند و لازم است كه همگان به حوزه‌های علمیه كمك كند.

رئیس مجلس از گسترش بودجه بخش‌های حوزه‌های علمیه در قانون بودجه 89 خبر داد و گفت: رقم قابل توجهی به گسترش حوزه‌های علمیه اختصاص داده شد و چنانچه مدارس علمیه در استان‌ها نیز شكل بگیرد، فرهنگ جامعه عمیق‌تر خواهد شد.

لاریجانی خواستار طی شدن سریع گام بعدی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه شد و خاطرنشان كرد: چنانچه در سال بعد این روند ادامه پیدا كند و حوزه‌های علمیه تقویت شوند، می‌توانیم در سال 1404 بگوییم كه بنیه‌های علمی جامعه را تقویت كردیم.

وی در پایان گفت: امید است پایه و مبنایی كه بزرگان ما همچون شهید قدوسی، شهید بهشتی و شهید مطهری دنبال كرده و بنای جدیدی را ایجاد كرده‌اند در سال‌های آینده با توسعه آن شاهد گام‌های جهشی در این زمینه باشیم.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s