میر حسین موسوی , رهبر سبزها

سایت رهبر سبزها منعکس کننده اخبار سایت های کلمه , جنبش راه سبز (جرس) , پارلمان نیوز و دیگر سایت های سبز است

وزیر اسبق کار:ممکن است اوضاع به مراتب بدتر شود آوریل 28, 2010

Filed under: news — HMD @ 12:39 ق.ظ.

ابوالقاسم سرحدی‌زاده وزیر کار دولت دفاع مقدس نیز با بیان اینکه جامعه کارگر نتوانسته به اهداف خود دست یابد، گفت: این وضع هر روز در مقایسه با گذشته بدتر می‌شود،وی ازکارگران خواست تا به منظور بازیافت جایگاه‌گذشته و رسیدن به اهداف خود حداقل حقوق صنفی و مطالبات قانونی خود را مطالبه کنند/حسن صادقی، رئیس مجمع پیشکسوتان جامعه کارگری گفت:قصد سیاه‌نمایی نداریم اما به دلیل تصمیمات اشتباه برخی مدیران اجرایی طبقه کارگر ایران دچار آسیب‌هایی شده است به طوری که می‌توان‌گفت این طبقه حکم شهروندان درجه چندم را پیدا کرده‌اند/به‌گفته محجوب صرفه‌نظرازعدم افزایش مناسب و عادلانه مستمری کارگران بازنشسته و از کار افتاده هنوز موضوع همان‌سازی مستمری این گروه از بازنشستگان با مستمری کارمندان و لشگریان بازنشسته به طورکامل اجرا نشده است.

کلمه: به‌گفته محجوب صرفه‌نظرازعدم افزایش مناسب و عادلانه مستمری کارگران بازنشسته و از کار افتاده هنوز موضوع همان‌سازی مستمری این گروه از بازنشستگان با مستمری کارمندان و لشگریان بازنشسته به طورکامل اجرا نشده است.

به گزارش ایلنا،وی با یادآوری تجمع‌های اعتراضی کارگران بازنشسته که در سال ۸۷ در مقابل مجلس برگزار شد،گفت: درآن سال با پیگیری بازنشستگان، مجلس درآخرین روزهای تصویب بودجه سال ۸۸، مبلغ ۲۵۰۰ میلیارد تومان را بابت همسان‌سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی تعیین‌کرد.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه بعدها شنیده شده‌که مسوولان و نمایندگان براساس یک برداشت اشتباه این بودجه بابت افزایش چند ساله مستمری بازنشستگان تعیین کرده‌اند،گفت: با این وجود تنها ۹۳۰ میلیارد تومان از اعتبار در نظرگرفته شده به سازمان پرداخت شده است و دولت بابت مابقی بدهکار است.

محجوب با بیان اینکه مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی باید هرچه زودتر بر مبنی مطالبات معوقه و شاخص‌های جدید افزایش یابد،گفت: اگر این اقلدام در سال هدفمند سازی یارانه‌ها انجام نشود آنگاه به دلیل افزایش شتاب‌آورهزینه‌های زندگی و کاهش قدرت خرید، دیگر حتی امکان برگزاری چنین نشست‌هایی نیز وجود نخواهد داشت.

وی همچنین الحاق صندوق ورشکسته بازنشستگی فولاد به سازمان تامین اجتماعی به عنوان یکی از اشتباهات مجلس در سال گذشته یاد کردوگفت: با این اشتباه ظلم در حق سازمان تامین اجتماعی و بیمه‌شدگان شد.

به‌گفته دبیرکل خانه‌کارگر به دلیل عدم تساوی میان درآمدها و هزینه‌های صندوق بازنشستگی فولاد، الحاق این صندوق به سازمان تامین اجتماعی تنها به هزینه‌های سازمان می‌افزاید.

وی با دعوت از کارگران پیشکسوت برای شرکت در همایش‌ها و گردهمایی‌های صنفی گفت: کارگران بازنشسته یا استخدام دائم به راحتی می‌توانند در این قبیل مراسم شرکت کننده و این در حالی است که کارگران جوان به دلیل استخدام قراردادی و پیمانی از ترس برخوردکارفرمایان در این قبیل مراسم کمتر شرکت می‌کنند.

محجوب همچنین با بیان اینکه در هفته کارگر سال ۸۹، خواسته اصلی کارگران، اجرای بیمه اجباری کارگران ساختمانی است، گفت: در این رابطه کارگران روز گذشته با رییس مجلس دیداری داشتند.

وی با بیان اینکه رییس مجلس در این دیدار با تاکید بر ضرورت حذف قوانین دست و پاگیر وعده پیگیری موضوع را داد، گفت: متاسفانه برخی رسانه این اظهارات رئیس مجلس را به چراغ سبزی برای اصلاح قانون کار تعبیرکردند و این در حالی است که در جلسه دیروز موضوع قانون تامین اجتماعی مطرح بود.

وی گفت: این وارونه‌نمایی‌ها در جهت تبلیغات جریان‌هایی است که قصد دارند قانون کار را به نفع منافع خود و به زیان حقوق کارگر اصلاح کنند.

محجوب همچنین با اشاره به اظهارات روزگذشته وزیر رفاه که از تصویب و ابلاغ آیین‌نامه بیمه اجباری کارگران ساختمانی تا پایان ماه آینده خبر داده بود،گفت: امیدواریم این موضوع صحت داشته باشد و مشکل بیمه کارگران ساختمانی به زودی حل و فصل شود.

میان کارگر با کارمند تبعیض قائل می شوند

حسن صادقی، رئیس مجمع پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه در سال‌های اخیر دولت با حمایت‌های دوگانه خود به بهبود وضع معیشتی کارکنان دولتی کمک کرده است، گفت: این در حالی است که هیچ اقدام مثبتی در جهت بهبود رفاه اقتصادی کارگران انجام نشده است.

وی با بیان اینکه نتیجه این تبعیض با بررسی و مقایسه وضع اقتصادی کارگران و کارکنان دولتی بازنشسته مشهودتر است، افزود: به عنوان مثال کارکنان دولتی از مزایای بن کالا و کارت‌های خرید الکترونیکی بهره‌مند هستند ولی به کارگران شاغل و بازنشسته چنین امتیازی تعلق نمی‌گیرد.

وی یادآور شد: به موجب نص صریح قانون اساسی دولت به پرهیز از اعمال تبعیض آمیز تاکید شده است.

رییس پیشین کانون شوراهای اسلامی کارکشور با بیان اینکه امروز وضع نیروی کار ایران چندان مناسب نیست،گفت: قصد سیاه‌نمایی نداریم اما به دلیل تصمیمات اشتباه برخی مدیران اجرایی طبقه کارگر ایران دچار آسیب‌هایی شده است به طوری که می‌توان‌گفت این طبقه حکم شهروندان درجه چندم را پیدا کرده‌اند.

وی با بیان اینکه این وضع در نهایت به صلاح مسوولان نیست،گفت: کارگران به ویژه بازنشستگان در حالی درمقایسه با کارکنان دولتی از حمایت‌های کمتری برخوردار هستندکه طی ۵ سال گذشته مطالبات معوقه دولت به سازمان تامین اجتماعی از ۷ هزار میلیارد تومان به ۲۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی با انتقاد از واگذاری صندوق‌های ورشکسته‌ای چون صندوق بازنشستگی فولاد به سازمان تامین اجتماعی گفت: با این اقدامات بیشتر به بدهی‌های دولت افزوده خواهد شد.

صادقی با تاکید بر اینکه مستمری کارگران بازنشسته باید براساس مصوبه دستمزدهای سال ۸۹، همسان‌سازی نظام هماهنگ پرداخت حقوق و تبعات تورمی قانون هدفمند کردن یارانه‌ها افزایش یابد،گفت: چنانچه مسوولان سازمان تا تیرماه نسبت به افزایش مستمری‌ها اقدام نکنند، کارگران بازنشسته در طول هفته تامین اجتماعی مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع خواهندکرد.

این فعال کارگری افزود: به دلیل هجمه تبلیغاتی کشورهای بیگانه بر علیه ایران، کارگران ایرانی از سر دلسوزی سکوت اختیار می‌کنند اما این مساله نباید باعث برداشت نادرست و اشتباه برخی مسوولان داخلی شود.

کارگران برای بازگشت به جایگاه خود اقدام کنند

ابوالقاسم سرحدی‌زاده وزیر کار دولت دفاع مقدس نیز با بیان اینکه جامعه کارگر نتوانسته به اهداف خود دست یابد، گفت: این وضع هر روز در مقایسه با گذشته بدتر می‌شود.

وی با بیان اینکه جامعه اکرگری ایران یک گروه اکثریت است، گفت: اگر برای این موضوع اقدام جدی نشود ممکن است در آینده اوضاع به مراتب بدتر شود.

وزیرپیشین کار با یادآوری اینکه درکشورهای صنعتی غرب، طبقه کارگر دارای سهم موثر در دولت و مجلس است، گفت: معلوم نیست چرا طبقه کارگر صنعتی ایران هنوز به این جایگاه نرسیده است.

وی ازکارگران خواست تا به منظور بازیافت جایگاه‌گذشته و رسیدن به اهداف خود حداقل حقوق صنفی و مطالبات قانونی خود را مطالبه کنند.

به باور سرحدی‌زاده با وجود آنکه طبقه اکثریت کارگران ایران عامل تولید ثروت هستند اما اعضای این طبقه در مقایسه با وضع ۳۰ سال پیش سهم چشمگیری در عرصه‌های مختلف کشور ندارند.

وی با بیان اینکه در یک جامعه صنعتی اتحادیه‌های کارگری قدرت تشکیل دولت یا تصاحب کرسی‌های پارلمان را دارند،گفت: معلوم نیست چرا در ایران که زمانی کارگری یک افتخار محسوب می‌شد تنها یک کرسی از مجلس قانونگذار به‌کارگران اختصاص دارد.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s