میر حسین موسوی , رهبر سبزها

سایت رهبر سبزها منعکس کننده اخبار سایت های کلمه , جنبش راه سبز (جرس) , پارلمان نیوز و دیگر سایت های سبز است

در مناظره انصاری و مصباحی مقدم مطرح شد: اداره کشور را نمی‌توان با افسانه‌سرایی سامان داد آوریل 27, 2010

Filed under: news — HMD @ 12:20 ق.ظ.

این چه جسارتی است که همانند فتحعلی‌شاه شمشیر بر می‌کشند به قصد حمله به رم اما قدمی هم پیش نمی‌گذارند/در موضوع کوی دانشگاه کمیته حقیقت‌یاب و ویژه اساسا وجود خارجی نداشته و دوستان ما بر اساس علاقه این کار را آغاز کردند در عین حال باید از این موضوع گزارش رسمی منتشر می‌شد که به نظرم این امر کوتاهی‌های مجلس در این قضیه است.

کلمه:عضو فراکسیون خط امام(ره) مجلس گفت:دولت قصد دارد مسئولیت عدم اجرای هدمند کردن یارانه‌ها را متوجه مجلس کند.

به گزارش ایلنا، مناظره جمشید انصاری نماینده فراکسیون خط امام(ره) مجلس و حجت‌الاسلام مصباحی مقدم،عضو کمیسیون اقتصادی با موضوع عملکرد اقتصادی مجلس در سال گذشته به همت انجمن اسلامی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد.

حجت‌الاسلام مصباحی مقدم با اشاره به روند مطرح شدن لایحه هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: هدفمندی یارانه‌ها مسئله‌ای بود که با مردم جامعه مماس بود بنابراین ما در مجلس تصمیم گرفتیم که سریعا قانون برای آن تصویب کنیم.

وی سپس به روند تصویب آن در دولت و طرح در مجلس شورای اسلامی و هم‌چنین اختلاف‌نظرهای قوه مجریه و قوه مقننه در مراحل مختلف تصویب آن در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تعیین سقف ۲۰ هزار میلیارد برای درآمدهای حاصل از یارانه حرکت ملایمی بود که مجلس آن‌را انتخاب کرد اما رئیس‌ دولت در مصاحبه شب عید خود واکنش منفی به آن نشان داد که این کار وی علاوه ‌بر اینکه اهانتی به مجلس محسوب می‌شد به نظرات کارشناسان اقتصادی نیز اهانت بود و به دلیل تعطیلی مجلس و مطبوعات در ایام عید فرصت واکنش به اقدام وی فراهم نشد اما مقام معظم رهبری نسبت به سخنان رئیس‌جمهور در آن خصوص واکنش نشان دادند و اظهار داشتند که دولت به هر آنچه که قانون شده عمل کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی سپس به بیان آنچه که از نظر رئیس‌ دولت ابهامات لایحه مصوب از سوی مجلس مطرح شده بود پرداخت و با توجیه آنها گفت: امروز دولت دست به کار شده و اجرای آن را آغاز کرده است این طرح آرزوی بیش از ۲ دهه کشور است که امیدواریم اجرا شود.

سپس جمشید انصاری در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه نمی‌توانم تاسف خود را نسبت به عدم حضور جمع قابل توجهی از دانشجویانمان که به هر دلیل امروز در دانشگاه‌ها و چنین نشست‌هایی حضور ندارند اظهار نکنم گفت: انشاء‌الله تمهیداتی اندیشیده شود که این وضع سامان یابد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به پیشینه مطرح شدن موضوع هدفمند شدن یارانه‌ها و ارائه آن از سوی دولت گفت: وقتی این لایحه به مجلس رسید آقای مصباحی مقدم گزارشی از کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی دولت را به مجلس ارائه کرد که حکایت از آن داشت که این لایحه زمانی‌که در دولت تصویب شده دارای ابهاماتی بود.

وی با بیان اینکه مجلس پس از ورود به بحث تصویب قانون هر روز مشکلاتی را با دولت داشت تشکیل صندوقی در اختیار دولت برای واریز درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها و پیش‌بینی این موضوع در قوانین سنواتی را نمونه آن عنوان کرد و گفت: امروز فکر می‌کنم که دولت به دلایل خاصی دلیلی برای اجرای این قانون نمی‌بیند در حالی‌که زمانی فکر می‌کرد که این طرح باید اجرا شود و با اقداماتی قصد دارد مسئولیت عدم اجرا را متوجه مجلس کند.

انصاری ادامه داد: هنوز هم پس از گذشت مدتی از تصویب قانون هدفمندی یارانه‌ها اراده‌ای جدی در دولت برای اجرای آن نمی‌بینم. چنان‌چه مراحلی از آن شروع شده ولی ممکن است در مراحل بعد متوقف شود. دلیل من برای این ادعا اظهارات رئیس‌ دولت در نامه‌ای که به لاریجانی و البته مشابه آن‌را به مقام معظم رهبری نوشته بود است. احمدی‌نژاد در این نامه مصوبه مجلس را بسیار پیچیده و دارای ابهام عنوان کرده بود که مشکلات فراوانی را برای مسئولین در اجرا و مردم وارد می‌کند.

در بخش دیگری از این مناظره مصباحی‌مقدم به بحث‌هایی در خصوص بودجه پرداخت و گفت: در حالی‌که باید اتکا به درآمدهای نفتی در بودجه را کاهش دهیم امسال نیز اتکا به نفت نسبت به سال گذشته در بودجه افزایش یافته است البته شاید بتوان گفت اتکای نسبی ما به نفت کاهش یافته اما باید دید که عدد مطلق در این قضیه چیست که آن اتکای به برداشت از ارز نفتی است و این عدد بیشتر شده است. به نحوی که برداشت دولت از ارز نفتی البته با موافقت مجلس افزایش یافته و حتی در مواردی برداشت دولت از ارز نفتی را بدون موافقت مجلس نیز داشته‌ایم که برداشت از حساب شرکت ملی نفت برای واردات بنزین از آن جمله است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی کرد که در بودجه امسال نیز با کسری بودجه مواجه‌ خواهیم بود.

وی سپس با انتقاد از برنامه پنجم توسعه با بیان اینکه برنامه‌ها باید دارای قالب و هدف باشند گفت: برنامه پنجم توسعه حتی از اسم برنامه و قالب برنامه به قدری دور است زیرا در برنامه باید هدف‌هایی مشخص شود که من این‌گونه اهداف را مشاهده نمی‌کنم بنابراین مجلس باید با کار دقیق‌تر برنامه‌ای تنظیم کند تا نام برنامه لایق آن باشد.

همچنین جمشید انصاری با اشاره به ارقام پیش‌بینی شده در بودجه برای امور مختلف و عدم تحقق اهدفی که از پیش تعیین شده گفت: مشکل منابع درآمدی بودجه کشور ۲ بخش است یکی پیش‌بینی‌هایی که دولت کرده و قابل تحقق نیست و دیگری مواردی که مجلس به آن افزوده و قابل تحقق نیست.

وی گفت: به عنوان مثال اعتبارات عمرانی ما برخلاف گزارش مجلس مبنی بر افزایش ۱۱۰ درصدی امسال نیز در حد همان ۱۷، ۱۸ هزار میلیاردی که پارسال بود خواهد بود.

در ادامه مناظره حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم و جمشید انصاری سئوالاتی نیز از سوی دانشجویان مطرح شد که ۲ میهمان برنامه به سئوالات پاسخ دادند.

نماینده فراکسیون خط امام مجلس در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه دلیل منتفی شدن خوشه‌بندی‌ها چیست و بخشی از اعضای جامعه که نیازمند دریافت یارانه‌ هستند به اینترنت دسترسی ندارند تا در جریان اقدامات مقتضی در این زمینه قرار گیرند، اظهار داشت: البته بسیاری از این سئوالات برای ما نیز ایجاد شده است اما دولتی‌ها مدعی‌اند که حدود ۸۵ درصد از مردم فرم وضعیت خانوار را پر کرده‌اند اما واقعیت این است که این طرح در اجرا خالی از اشکال نخواهد بود.

وی ادامه داد: البته اگر بلافاصله پس از جنگ این کار آغاز می‌شد حتما امروز در مرحله دیگری بودیم اما خوب به دلایلی صورت نگرفت.

وی سپس با انتقاد از برخی اظهارات مبنی بر اینکه اجرای هدفمندی یارانه‌ها تنها با جسارت و جرات خاص دولت نهم آغاز شده و با بیان اینکه اداره کشور را نمی‌توان با افسانه‌سرایی سامان داد گفت: این چه جسارتی است که همانند فتحعلی‌شاه شمشیر بر می‌کشند به قصد حمله به رم اما قدمی هم پیش نمی‌گذارند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خطاب به مصباحی‌مقدم گفت: چنان‌چه مجلس هفتم در قانون برنامه چهارم ماده ۳ را تغییر نمی‌داد امروز ۶ سال جلوتر بودیم.

مصباحی مقدم در پاسخ گفت:برنامه چهارم اصولا نوشته شد برای دولت نهم و درخصوص بحث جرات و جسارت برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها نیز باید توجه داشت که این موضوع هم در برنامه دوم مورد اشاره بود و هم در برنامه سوم آمده بود و این‌که می‌گوییم جرات اجرا ناظر به این موضوع است. البته من شنیدم که آقای هاشمی رفسنجانی نیز گفته بود من این کار را انجام می‌دهم اما مجلس وقت اجازه نداده بود.

وی درخصوص اصلاح ماده ۳ برنامه چهارم از سوی مجلس هفتم گفت: در رابطه با قیمت حامل‌های انرژی اگر آن اقدامات صورت نمی‌گرفت موجی از اعتراض ایجاد می‌کرد که نه فقط سقوط دولت بلکه انتظار سقوط نظام هم می‌رفت.

مصباحی‌مقدم در بخش دیگری از پاسخ خود گفت: البته تورم نه ناشی از اصلاح ماده ۳ بلکه از یک عامل دیگر بود و آن احمدی‌نژاد بود که گفت” تا کی ارزهای نفتی در بانک‌ها بماند، باید از آنها استفاده کنیم“.

انصاری با اشاره به بخشی از صحبت‌های مصباحی‌مقدم گفت: البته برخی از دوستان معتقدند که هدفمند کردن یارانه‌ها توسط اصلاح‌طلبان زیاد به درد نمی‌خورد و می‌گویند که ما باید آن‌را اجرا کنیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه به تمام تصمیمات ما وجهی از سیاست آویخته است گفت: در جلسه‌ای که برای بررسی در این خصوص برگزار شد من به لاریجانی گفتم که این بحث و تصمیم آن (هدفمندی یارانه‌ها) ملی است و اجازه دهید تا در فضای غیرسیاسی بررسی شود که رئیس مجلس شورای اسلامی گفت” اساسا در مجلس چیزی فارغ از سیاست وجود ندارد.“

وی با بیان اینکه کوچک‌ترین مسائل سیاسی و امنیتی می‌تواند اجرای این طرح را متوقف کند گفت: باید ملاحظات دقیق سیاسی، اجتماعی و امنیتی را در اجرای آن داشته باشیم زیرا اگرچه این طرح در مبانی خود اقتصادی است اما در اجرا کاملا سیاسی است.

در ادامه این نشست خبری دانشجوی دیگری با اشاره به حوادث پس از انتخابات و حادثه کوی دانشگاه از عدم انتشار گزارش کمیته ویژه مجلس در این خصوص انتقاد کرد و گفت: چرا گزارش این کمیته هیچ‌گاه منتشر نشد آیا گزارش کهریزک که در آن افرادی متهم شدند اما در عین حال هنوز در دولت دارای سمت هستند برای مجلس تجربه شد تا دیگر از این گزارش‌ها ارئه ندهد؟ که مصباحی‌مقدم گفت: بنده شخصا وارد ماهیت این موضوع نشده‌ام و می‌توان از اعضای این کمیته که از فراکسیون اقلیت نیز در آن عضو هستند جویا شد مجلس باید اهتمام بیشتری از خود نشان دهد زیرا برای ما هیچ فرقی نمی‌کند که فرد از چه گروه یا طایفه‌ای باشد بلکه باید به مسائل رسیدگی شود.

در همین لحظه جمشید انصاری با بیان اینکه اصلا از اعضای فراکسیون اقلیت در این گروه حضور نداشتند به نحوه شکل‌گیری آن اشاره کرد و گفت: اساسا در مجلس کمیته‌ای برای پیگیری کوی دانشگاه تشکیل نشد به نحوی که پس از حادثه کوی دانشگاه در سحرگاه ۲۵ خرداد تعدادی از همکاران ما که تنها به مایه ارتباطشان با دانشگاه تهران حاضر شده بودند اطلاعاتی حاصل کردند.

وی افزود: نادران، سروری و کاتوزیان وقتی که بخشی از ماوقع را از دانشجویان شنیدند با آقایان عباسپور و ابوترابی تماس گرفته و موضوع را مطرح می‌کنند و این دو نیز به آنان ملحق شده و خود به صورت داوطلبانه پیگیری می‌کنند.

انصاری خاطرنشان کرد:در ادامه وقتی که پاره‌ای اطلاعات را به لاریجانی ارائه می‌دهند وی می‌گوید شما که به این قضیه وارد شده‌اید گزارشی ارائه دهید. بنابراین این افراد از ابتدا هم از سوی رئیس‌ مجلس انتخاب نشده بودند و البته از سوی مجلس نیز انتخاب نشده بودند بلکه از روی احساس تکلیف و علاقه این کار را انجام داده بودند.

وی با بیان اینکه از اقلیت کسی در این گروه حضور نداشت گفت: ۲، ۳ روز پس از آن زمانی‌که این افراد گزارشی از قضیه را به جلسه غیرعلنی داخل مجلس می‌آورند زاکانی نیز به آنها اضافه می‌شود البته بخشی از گزارش ابوترابی‌فر با اعتراض اقلیت مجلس مواجه شد و حتی برخی از دوستان نیز به خود این گروه که چگونه تشکیل شده‌اند اعتراض کردند که در نتیجه اعضای این گروه کار را رها کردند.

انصاری تصریح کرد: بنابراین تعابیری مثل کمیته حقیقت‌یاب و ویژه اساسا وجود خارجی نداشته و دوستان ما بر اساس علاقه این کار را آغاز کردند در عین حال باید از این موضوع گزارش رسمی منتشر می‌شد که به نظرم این امر کوتاهی‌های مجلس در این قضیه است.

وی تاکید کرد: البته همان موقع در رابطه با کوی دانشگاه از من سئوال شد که من گفتم راجع‌به آنچه که اتفاق افتاده و عاملان آن هیچ ابهامی نیست و مشخص است که چه کسانی حمله کرده‌اند اما اراده‌ای برای برخورد وجود ندارد.

این نماینده عضو فراکسیون خط امام در خصوص بخشی از اظهارات مصباحی‌مقدم مبنی بر اینکه درگیر مباحث اقتصادی مجلس بوده و مجال پرداختن به این موضوع را نداشته گفت: آقای مصباحی‌مقدم حفظ ظاهر می‌کند.

وی گفت: بنابراین منتظر نباشید گزارشی از سوی مجلس در این خصوص ارائه شود زیرا کمیته‌ای نه از سوی رئیس مجلس و نه خود مجلس انتخاب نشده است.

انصاری افزود: البته در همان ابتدا برخی از نمایندگان که مسائل را فتنه می‌خواندند و پرداختن به آن‌را منطبق با مصالح نمی‌دانستند .عده‌ای هم به اعضای کمیته معترض بودند که من به رئیس مجلس گفتم فردی از دوستان ما در این کمیته وجود ندارد و لاریجانی گفت من کمیته‌ای تشکیل نداده‌ام شما نیز می‌توانید خود با آن جمع همکاری کنید.

سپس یکی از دانشجویان با ارائه مواردی از احضاریه دادگاه‌های انقلاب به دانشجویان گفت: اخیرا احضاریه‌هایی حتی از سوی سازمان قضایی نیروهای مسلح ابلاغ می‌شود که این موضوع با قوانین منطبق نیست زیرا سازمان قضایی نیروهای مسلح خاص نیروهای مسلح است نه دانشجویان که مصباحی‌مقدم با مشاهده آنها گفت: نمونه‌ای از احضارنامه‌ها را به من بدهید و البته تا جایی که بتوانم موضوع را پیگیری می‌کنم.

وی با بیان اینکه من از زاویه دیگری به این موضوع نگاه می‌کنم و ضرورتی نمی‌بینم آن‌را عنوان کنم گفت: نسبت به این موضوع حساس شده‌ام و حتما در خصوص این مساله تحقیق می‌کنم و سعی می‌کنم در مجلس آن‌را دنبال کنم.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s